BOP Judges Pick Winners In Video Photography & Editing Categories

EAST LANSING, MI (April 2, 2014) – As the third and final day of judging the National Press Photographers Association's 2014 Best Of Photojournalism Video Photography and Video Editing contest wraps up at the Michigan State University School of Journalism, the names of more winners in additional categories have been released today.

In the Solo Video Journalist Feature category, first and second place is Ted Land of WSBT-TV in Mishawaka, IN. 

In the Solo Video Journalist General News category, first place is Mitch Pittman of KOMO-TV in Seattle, WA. Second place is Ted Land of WSBT-TV. There is no third place winner. An honorable mention was awarded to Ted Land of WSBT-TV.

In the Spot News category, first place is Ben Mulkey and team from KUSA-TV for "Black Forest Fire." Second place is Matt Mrozinski from KING-TV, and third place is Mike Richard from WFAA-TV. An honorable mention was awarded to Ty Nguyen and Brent Weisberg of KOIN-TV.

First place in the General News category is Carolyn Hall of KING-TV for “Getting Rid of Guns.” Second place is Rob Collett of KTUL-TV for “ Stopped in for a Donut and Came Out With a Pit,” and third place is John Duong of WTHR-TV for “50 Feet.” Honorable mentions were awarded to Scott Jensen of KING-TV and Jonathan Malat of KARE-TV.

In the News Feature category, first place is Steve Rhodes of WTHR-TV. Second place is Chris Hansen and Chris Vanderveen of KUSA-TV, and third place is Steve Fedoriska and Lindsay Cohen of KOMO-TV. Honorable mentions were awarded to Eric Ronald Sander and team from KING-TV, and to Jonathan Malat and team from KARE-TV.

In the Deadline Photography category, first place is Carolyn Hall of KING-TV for “Dark Side of Downtown.” Second place is Corky Scholl of KUSA-TV for “Being Watched,” and third place is Nick McGurk of KUSA-TV for “Big Thompson Rises.” An honorable mention was awarded to Andy Buck of KUSA-TV.

In the Sports Feature category, first place is Michael Driver of KUSA-TV for “A Good Run.” Second place is Jonathan Malat of KARE-TV for “The Cage,” and third place is John Kirtley of WLOS-TV for “Finding The Formula.” Honorable mentions were awarded to Anne Herbst of KDVR-TV and to Andy Sugden of WZZM-TV.

In the Documentary category, first place is the team of The New York Times for "A Year Of Recovery After Hurricane Sandy." Second place is Chris Ware of Newsday for "The New Farmers of Long Island," and third place is Anne Herbst of KDVR-TV for "Destination: Japan." Finalists in this category included Chris Hansen of KUSA-TV, Patrick Shannahan of The Arizona Repubic, and Kurt Austin of KGW-TV.

In the 48 Hour Feature category, first place is John Kirtley of WLOS-TV for "Look at that Delicious Fly!." Second place is Kevin Torres of KUSA-TV, and third place is Jonathan Malat of KARE-TV. Honorable mentions were awarded to David Bradford of WJW-TV Fox8 and Michael Driver and team from KUSA-TV.

In the Team category, first place is the KARE-TV team of Jonathan Malat, Rob Collett, Ron Stover, John Drilling, and Paul Rovelstad for “Thanks For The Memories.” Second place is the KARE-TV team of Jeff Wiltgen, Jeff Kraker, John Divall, Boyd Huppert and Malat for “Unhitched and Out of Control.” Third place is the KDVR-TV team of Isaias Medina and Chris Mosher for “Guns in the Parking Lots.” An honorable mention was awarded to Elie Gardner and Oscar Durand of Storyhunters for “Peruvian Prison Aerobics.”

In the Conflict/Disaster Coverage category, first place is Laurent Van Der Stockt, Antonin Sabot, and marie Sumalla of Le Monde. Second place is C.J. Chivers, Mac William Bishop, and Richard Tanner of The New York Times.

 

Judges also released more results in the Editing categories:

In the News Feature (Editors) category, first place is Bill Middeke of KARE-TV for “From Framington With Love.” Second place is Greg T. Johnson of WFAA-TV for “Carry The Load.” No third place was awarded. An honorable mention was awarded to Josh Maranhas of KDVR-TV for “Pump and Dump.”

In the News Feature (Photographers) category, first place is Doug Burgess of KING-TV for “Come to the Quiet Place.” Second place is Matt Mrozinski of KING-TV for “This Was A Bad Idea.” Third place is Steve Rhodes of WTHR-TV for “Indy’s Original Twitter.” Honorable mentions were awarded to Michael Driver of KUSA-TV and Rob Collett of KTUL-TV.

In the General News/Simple Effects (Editors) category, first place is John Duong, Steve Rhodes of WTHR-TV for “Remembering Office Bradway,” and second place is Mark Sogofsky of News12 CT for “Do You Need A Firetruck.”

In the General News/Simple Effects (Photographers) category, first place is Michael DelGiudice of WNBC-TV for “A Big Goodbye.” Second place is Matt Mrozinski of KING-TV for “I Love You XXOO,” and third place is Bill Middeke of KARE-TV for “Gonna Be Heartbreaking.” An honorable mention was awarded to Carolyn Hall of KING-TV. 

In the Editor’s Effects category, first place is Steve Rhodes of WTHR-TV for “Word of the Year.” Second place is Evan Stulberger of WNBC-TV for “Signs of Complacency,” and third place is Drew Jones of WSYX-TV for “WiFi Hot Spots.” An honorable mention was awarded to Stulberger of WNBC-TV for “The Paper Caper.”

In the Under Deadline category, first place is Joshua Maranhas of KDVR/KWGN-TV for “Dizzy Gets Down.” Third place is Greg Johnson of WFAA-TV for “A Rare Procedure.”

In the Magazine Editing category, first place is Andrew Smith of CCTV America for "Tipping Point." Second place is Patrick Ahearn of CNBC for "Death: It's A Living," and third place is Ahearn of CNBC for "America's Gun: The Rise of the AR-15."

In the Photo Essay (Editors) category, first place is Greg T. Johnson of WFAA-TV for "Rise Up Trailer." There were no other awards in this category.

In the Photo Essay (Photographers) category, first place is Whitney Shefte of The Washington Post for "Wake Me Up When It's All Over." Second place is Michael Driver of KUSA-TV, and third place is Reed Nolan of KIRO-TV. An honorable mention was awarded to Kevin Sullivan of KUSA-TV.

In the Sports category, second place is Carrie Cochran of The Cincinnati Enquirer. Honorable mentions were awarded to Alexandra Garcia of The New York Times, and Pat Shannahan and Lynn French of The Arizona Republic.

In the Bumps/Teases/Pre-Show category, first place is Robert Bradford of WSYX-TV for “Time To Pick It Up - TFF Cold Open.” Second place is Josh Maranhas of KDVR-TV for “Assignment Afghanistan Pre-Show.”

The Video Photography judges this year were Kathy Kieliszewski of the Detroit Free Press, where she is the director of photography and video; Deborah Potter, the executive director of NewsLab; and Mark Tauscheck, a reporter and anchor for KCCI-TV in Des Moines.

The Video Editing judges this year were Catherine Steward, a photojournalist for WTVF-TV in Nashville, TN; and Kylee Wall, an editor for Biscardi Creative Media in Atlanta. Shawn Montano, director of the Video Production and Editing Program at Emily Griffith Technical College in Denver, is the Editing contest chair.

NPPA's Best Of Photojournalism contests were sponsored again this year by VisCom at Ohio University, Camera Bits, and by Michigan State University's School of Journalism.