NPPA's 2013 Best of Photojournalism Annual Contest "the contest designed for photojournalists by photojournalists"
National Press Photographers Association's 2013 Best Of Photojournalism Competition Results

STILL PHOTOJOURNALISM FINALS JUDGES:
Jack Gruber, Boyzell Hosey and Amy Sancetta
Judged at Ohio University's School of Visual Communication

WINNERS:

PHOTOJOURNALIST OF THE YEAR (Large Markets)
First Place:                    RJ Sangosti, The Denver Post
Second Place:               Damon Winter, The New York Times
Third Place:                   Tyler Hicks, The New York Times
Award of Excellence:     Patrick Smith, Freelance
 
PHOTOJOURNALIST OF THE YEAR (Smaller Markets)
First Place:                    David Weatherwax, The Herald (Jasper, IN)
Second Place:               Tom Kelly IV, Freelance
Third Place:                   Gerry Melendez, The State (Columbia, SC)
Award of Excellence:     Michael Holahan, The Augusta Chronicle

SPORTS PHOTOJOURNALIST OF THE YEAR
First Place:              Patrick Smith, Freelance
Second Place:         Quinn Rooney, Getty Images
Third Place:             Bill Frakes, Sports Illustrated

CLIFF EDOM'S "NEW AMERICA AWARD"
Winner:                  Aaron Huey, Freelance for National Geographic Magazine, "In The Shadow Of Wounded Knee"
Awards of Merit:     Joe Amon, The Denver Post
Awards of Merit:    April Saul, The Philadelphia Inquirer

THE RETURNING VETERANS, COMING HOME:
First Place:                    Jay Janner, Austin American-Statesman
Second Place:               Lisa Krantz, San Antonio Express-News
Third Place:                   Tyler Hicks, The New York Times
Award of Excellence:     Patrick Smith, Freelance

INTERNATIONAL NEWS SINGLE:
First Place:                   Manas Paran, Associated Press
Second Place:              Goran Tomasevic, Reuters
Third Place:                  Esteban Felix, Associated Press
Award of Excellence:    Paul Hansen, Dagens Nyheter

INTERNATIONAL NEWS PICTURE STORY:
First Place:                   Bernat Armangue, Associated Press
Second Place:              Paul Hansen, Dagens Nyheter
Third Place:                  Kirill Ovchinnikov, Russian Reporter Magazine
Award of Excellence:    Elio Colavolpe, Emblema
Award of Excellence:    Cesar Manso, Agence France-Presse
Award of Excellence:    Altaf Qadri, Associated Press

GENERAL NEWS SINGLE:
First Place:                   John Moore, Getty Images
Second Place:              RJ Sangosti, The Denver Post
Third Place:                  Patrick Smith, Freelance
Award of Excellence:    Heather Charles, Chicago Tribune
Award of Excellence:    Pete Marovich, Freelance for European Press Agency
Award of Excellence:     Valerie Mosley, Springfield News-Leader

DOMESTIC NEWS SINGLE:
First Place:                   Adrees Latif, Reuters
Second Place:              Gregory Shaver, The Journal-Times
Third Place:                  Bill Roth, Anchorage Daily News
Award of Excellence:    Mike Eliason, ZUMA Press
Award of Excellence:    Michelle McLoughlin, Freelance for Reuters
Award of Excellence:    Peter Pereira, The Standard-Times

DOMESTIC NEWS PICTURE STORY:
First Place:                    Adrees Latif, Reuters
Second Place:               Adrees Latif, Reuters
Third Place:                   Jessica Hill, Associated Press
Award of Excellence:     Robert Stolarik, Freelance for The New York Times

CONTEMPORARY ISSUES SINGLE:
First Place:                   Vadim Ghirda, Associated Press
Second Place:              Roberto Schmidt, Agence France-Presse
Third Place:                  Manish Swarup, Associated Press
Award of Excellence:    Jimmy Alford, Wise County Messenger
Award of Excellence:    Rebecca Blackwell, Associated Press
Award of Excellence:    Jacquelyn Martin, Associated Press
Award of Excellence:    Arkasha Stevenson, Los Angeles Times

CONTEMPORARY ISSUES STORY:
First Place:                   Johnny Hanson, Houston Chronicle
Second Place:              Alejandro Cartagena, Freelance for Newsweek
Third Place:                  Craig F. Walker, The Denver Post
Award of Excellence:    Jacob Ehrbahn, Politiken
Award of Excellence:    Emilio Morenatti, Associated Press

FEATURE SINGLE: 
First Place:                   Wally Skalij, Los Angeles Times
Second Place:              Andrew Harnik, The Washington Times
Third Place:                  Kacper Kowalski, Panos Pictures
Award of Excellence:    Karim Sahib, Agency France-Press
Award of Excellence:    Jacob Ehrbahn, Politiken
Award of Excellence:    Daniel Ochoa de Olza, Associated Press
Award of Excellence:    Probal Rashid, OnAsia Images

PORTRAIT AND PERSONALITY SINGLE:
First Place:          Alex Garcia, Chicago Tribune
Second Place:     Arkasha Stevenson, Los Angeles Times
Third Place:         Tyrone Turner, Freelance for National Geographic Magazine

PORTRAIT SERIES:
First Place:                   Andrea Gjestvang, Moment Agency
Second Place:              Mila Teshaieva, Laif
Third Place:                  Colin Delfosse, Out Of Focus
Award of Excellence:    Jay L. Clendenin, Los Angeles Times

ENVIRONMENT SINGLE:
First Place:                   Michael Chow, The Arizona Republic
Second Place:              Mark Kelley, Alaska Magazine
Third Place:                  Betinna Hansen, The Seattle Times
Award of Excellence:    Andrey Antov
Award of Excellence:    Andrey Antov (Two Different Images)
Award of Excellence:    Sam Dean, The Roanoke Times

ENVIRONMENT PICTURE STORY:
First Place:                    Ivan Kashinsky, Freelance for National Geographic
Second Place:               James Morgan 
Third Place:                   Mario Tama, Getty Images South America
Award of Excellence:     Dan Bates, The Herald
Award of Excellence:     Alex Hofford, European Press Agency

SPORTS ACTION SINGLE:
First Place:                   Jessica Hill, Associated Press
Second Place:              Karen Warren, Houston Chronicle
Third Place:                  Andrew Harnik, The Washington Times
Award of Excellence:    Vernon Bryant, The Dallas Morning News
Award of Excellence:    Bill Frakes, Sports Illustrated
Award of Excellence:    Kai-Huei Yau, Tri-City Herald

SPORTS FEATURE SINGLE:
First Place:                   Mike Roemer, Freelance for Associated Press
Second Place:              Ben Brewer, Deseret News
Third Place:                  Keith Birmingham, Pasadena Star-News
Award of Excellence:    Scott Barbour, Getty Images AsiaPac
Award of Excellence:    Mathieu Belanger, Reuters
Award of Excellence:    Patrick Smith, Freelance for Getty Images
Award of Excellence:    Suzanne M. Tylander

SPORTS PICTURE STORY:
First Place:                   Patrick Smith, Freelance for Getty Images
Second Place:              Majid Saeedi
Third Place:                  Carlos Gonzales, Star Tribune
Award of Excellence:    Andrew Harnik, The Washington Times

OLYMPIC ACTION SINGLE:
First Place:                   David J. Phillip, Associated Press
Second Place:              Brian Peterson, Star Tribune
Third Place:                  David J. Phillip, Associated Press
Award of Excellence:    Al Bello, Getty Images
Award of Excellence:    Simon Bruty, Sports Illustrated
Award of Excellence:    Philip Noble, Reuters
Award of Excellence:    Suzanne Plunkett, Reuters

OLYMPICS FEATURE:
First Place:                   Adrian Dennis, Agency France-Press
Second Place:              Tim Clayton
Third Place:                  Ezra Shaw, Getty Images
Award of Excellence:    Erza Shaw, Getty Images
Award of Excellence:    Robert Gauthier, Los Angeles Times

OLYMPIC STORY:
First Place:          David Goldman, Associated Press
Second Place:     Ezra Shaw, Getty Images
Third Place:         Chris McGrath, Getty Images

PICTORIAL SINGLES:
First Place:                   Erika Schultz, The Seattle Times
Second Place:              Tom Kelly IV, Freelance
Third Place:                  Brian Cassella, Chicago Tribune
Award of Excellence:    Benjamin Krian, Arkansas Democrat-Gazette
Award of Excellence:    Robin Loznak, ZUMA Press
Award of Excellence:    Jonathan Newton, The Washington Post
Award of Excellence:    Christopher Pike, The National
Award of Excellence:    RJ Sangosti, The Denver Post

BEST PUBLISHED PICTURE STORY (Large Markets):
First Place:                   Melissa Lyttle, Tampa Bay Times
Second Place:              Matthieu Paley
Third Place:                  Aaron Huey, Freelance for National Geographic
Award of Excellence:    Lisa Krantz, San Antonio Express-News

BEST PUBLISHED PICTURE STORY (Smaller Markets):
First Place:                   Jill Nance, The News & Advance
Second Place:              Jill Nance, The News & Advance
Third Place:                  Brian Powers, Sun-Times Media
Award of Excellence:    Dave Weatherwax, The Herald
Award of Excellence:    Dave Weatherwax, The Herald (Two Different Images)

NON-TRADITIONAL PHOTOJOURNALISM PUBLISHING:
First Place:         Niclas Hammarstrom/Kontinent, ZUMA Press
Second Place:    Sayed Asif Mahmud, Freelance
Third Place:        Christopher Capozziello, Freelance

ROAD TO OFFICE PICTURE STORY:
First Place:                   Damon Winter, The New York Times
Second Place:              Chip Somodevilla, Getty Images
Third Place:                  Chip Somodevilla, Getty Images
Award of Excellence:    Adam Dean, Panos Pictures
Award of Excellence:    Brooks Kraft, Corbis

ROAD TO OFFICE SINGLE:
First Place:                   Brooks Kraft, Corbis
Second Place:              Max Whittaker, Freelance for Getty Images
Third Place:                  Jerry Wolford, News & Record (Greensboro, NC)
Award of Excellence:    Doug Mills, The New York Times
Award of Excellence:    Joe Raedle, Getty Images
Award of Excellence:    Damon Winter, The New York Times

PHOTOJOURNALISM EDITING JUDGES:
Bert Fox, Matt Moyer and Molly Roberts
Judged, April 20 + 21 at Ohio University's School of Visual Communication

WINNERS:

THE PREMIERE AWARDS: BEST USE OF PHOTOGRAPHY AWARDS + PICTURE EDITORS OF THE YEAR AWARDS


For Newspapers with less than 75,000 circulation:

1st Place:       Eric Strachan & Michel Fortier, Naples Daily News
2nd Place:     Justin Rumbach, The Herald (Jasper, IN)
3rd Place:      Justin Best, The Herald, (Everett, WA)
HM:                Rob Romig, The Register-Guard


For Newspapers with 75,000 circulation or more:

1st Place:     Michele McNally and the New York Times Photo Staff
2nd Place:    Colin Crawford, The Los Angeles Times
3rd Place:     Kenneth D. Lyons, The Denver Post

For magazines:

1st Place:    Carol Nakagawa, of The Seattle Times' Pacific Northwest Magazine

For Electronic Publications:

NPPA Best Use Of Photography By Electronic Publications Title:
1st Place:     Scott Mc Kiernan, zReportage.com a Vision of ZUMA PRESS
2nd Place:    Andrew Piper, coloradoseen.com


NPPA Newspaper Picture Editor of the Year:

NEWSPAPER PICTURE EDITOR OF THE YEAR: Mark Edelson, The Palm Beach Post
               Runner-Up: Mary Cooney, Los Angeles Times
           Honorable Mention: Michele McNally, The New York Times

NPPA Newspaper Picture Editor of the Year (Team):

NEWSPAPER PICTURE EDITOR OF THE YEAR (TEAM): The Los Angeles Times Photography Editing Staff

NPPA Magazine Picture Editor of the Year:

MAGAZINE PICTURE EDITOR OF THE YEAR: Jamie Wellford, Newsweek


 
The FULL LIST OF MAGAZINE AND NEWSPAPER EDITING WINNERS

1) PHOTOJOURNALISM EDITING NEWSPAPERS


Newspaper Editing - Newspaper Front Page (EN01)
1st Place:     Mark Edelson, The Palm Beach Post for "Our Hearts Are Broken Today," coverage of the Newtown shooting
2nd Place:    Kenneth D. Lyons and Tim Rasmussen, The Denver Post
3rd Place:    Michele McNally, Nancy Weinstock and Sara Barrett, The New York Times
HM:              Robert St. John, The Los Angeles Times
HM:              Brian Kratzer and Josh Nichol-Caddy, Columbia Missourian


Newspaper Editing - News Section (Other Than Front Page) (EN02)
1st Place:     Michele McNally and Cornelius Schmid, The New York Times for "Election 2012"
2nd Place:    Michele McNally and Cornelius Schmid, The New York Times for "Election 2012"
3rd Place:     Matt Craig, The Wall Street Journal, Review Section: "UNDER ATTACK"


Newspaper Editing - Newspaper Sports Section Front (EN03)
1st Place:     Becky Lebowitz Hanger, The New York Times for "Sports Sunday"
2nd Place:    Becky Lebowitz Hanger and Brad Smith , The New York Times
3rd Place:     Sonya Doctorian, The Washington Post
HM:               Sonya Doctorian, The Washington Post


Newspaper Editing - Newspaper Sports Project (EN04)
1st Place:     Becky Lebowitz Hanger, The New York Times for "In First For Olympics, Amputee Will Run"
2nd Place:    Becky Lebowitz Hanger, The New York Times
3rd Place:     Justin Rumbach, The Herald (Jasper, IN.)
HM:               Becky Lebowitz Hanger, The New York Times


Newspaper Editing - Single-Page Documentary & Photojournalism Project (EN05)
1st Place:     Martin Smith-Rodden, The Virginian-Pilot for "Daily Life In Afghanistan"
2nd Place:    Michele McNally and Cornelius Schmid, The New York Times
3rd Place:    Jake May, The Register-Mail
HM:              Michele McNally and Jessica Dimson, The New York Times


Newspaper Editing - Multi-Page Doumentary & Photojournalism Project (EN06)
1st Place:     Tim Rasmussen, Meghan Lyden, and Joe Amon, The Denver Post for "Heroin In Denver: Fallen Angel"
2nd Place:    Eric Strachan, Michel Fortier, and Greg Kahn, Naples Daily News
3rd Place:     Mary Cooney, The Los Angeles Times
HM:              Justin Best, The Herald (Everett, WA)


Newspaper Editing - Newspaper Illustrative Single Page (EN07)
1st Place:     Jessie DeWitt, The New York Times  for "Travel: Single In The Caribbean."
2nd Place:    Mark Edelson, The Palm Beach Post
3rd Place:     Mark Edelson, The Palm Beach Post
HM:               Calvin Hom, The Los Angeles Times


Newspaper Editing - Newspaper Special Section or Reprint (EN08)
1st Place:     Michele McNally, Meaghan Looram and Jeffrey Henson Scales, The New York Times  for "Sunday Review"
2nd Place:    Michele McNally and Cornelius Schmid, The New York Times
3rd Place:     Mark Edelson, The Palm Beach Post
HM:               Becky Lebowitz Hanger, The New York Times

Newspaper Editing - Recurring Feature or Series (EN09)
1st Place:     Michele McNally and Cornelius Schmid, The New York Times  for "Election 2012"
2nd Place:    Becky Lebowitz Hanger, The New York Times
3rd Place:     Becky Lebowitz Hanger, The New York Times
HM:               Sonya Doctorian, The Washington Post


Newspaper Editing - Newspaper Picture Editor of the Year TEAM (EN10)
NEWSPAPER PICTURE EDITOR OF THE YEAR (TEAM): The Los Angeles Times, Photography Editing Staff


Newspaper Editing - Newspaper Picture Editor of the Year - INDIVIDUAL (EN11)
NEWSPAPER PICTURE EDITOR OF THE YEAR (INDIVIDUAL): Mark Edelson, The Palm Beach Post
                            Runner-Up: Mary Cooney, The Los Angeles Times
                                       HM: Michele McNally and Cornelius Schmid, The New York Times


Newspaper Editing - Single-Page News (EN12)
1st Place:     Mark Edelson, The Palm Beach Post for "An Unspeakable Scene," a Newtown massacre package
2nd Place:    Kenneth D. Lyons and Tim Rasmussen of The Denver Post
3rd Place:     Martin Smith-Rodden, The Virginian-Pilot
HM:               Martin Smith-Rodden, The Virginian-Pilot


Newspaper Editing - Multi-Page News (EN13)
1st Place:     Mark Edelson, The Palm Beach Post for "Our Hearts Are Broken Today," Newtown shooting coverage
2nd Place:    Martin Smith-Rodden, The Virginian-Pilot
3rd Place:     Mark Edelson, The Palm Beach Post
HM:               Martin Smith-Rodden, The Virginian-Pilot
 


2) PHOTOJOURNALISM EDITING MAGAZINES


Magazine Editing - Magazine Cover (EM01)
1st Place:      Andrew Piper of Colorado Seen for "Occupy Denver"
2nd Place:    Steve Fine, Sports Illustrated
3rd Place:     Carol Nakagawa, The Seattle Times
HM:               Steve Fine, Sports Illustrated
HM:               Carol Nakagawa, The Seattle Times


Magazine Editing - Magazine News Story (EM02)
1st Place:     Robert Csere, .tyzden for "Cervena ciara"
2nd Place:    Robert Csere, .tyzden
3rd Place:     Russian Reporter magazine
HM:               Paolo Marchetti, Newsweek
HM:               Robert Csere, .tyzden
HM:               Paolo Marchetti, Newswe

Magazine Editing - Magazine Story Opener (EM03)
1st Place:     Manish Swarup, Newsweek for "Desperate Acts"
2nd Place:    Robert Csere, .tyzden
3rd Place:     Robert Csere, .tyzden
HM:               Robert Csere, .tyzden


Magazine Editing - Magazine Illustrative Story (EM04)
1st Place:     Aitor Lara, Newsweek for "To The Death," a bullfighting story
2nd Place:    Russian Reporter magazine
3rd Place:     Q Sakamaki, Newsweek
HM:               Alejandro Cartagena, Newsweek
HM:               Mark Murrmann, Mother Jones


Magazine Editing - Magazine Sports Story (EM05)
1st Place:     Russian Reporter Magazine for their coverage of the Olympic Games
2nd Place:    Carol Nakagawa, The Seattle Times
3rd Place:     Nate Gordon, Sports Illustrated
HM:              Steve Fine, Sports Illustrated


Magazine Editing - Magazine Recurring Feature or Series (EM06)
1st Place:      Jim Colton, Sports Illustrated for "Leading Off"
2nd Place:     Carol Nakagawa, The Seattle Times
3rd Place:      Carol Nakagawa, The Seattle Times
HM:                Robert Csere, .tyzden


Magazine Editing - Magazine Personality Profile or Lifestyle Story (EM07)
1st Place:     Russian Reporter Magazine for a story about toddler beauty queens
2nd Place:    Robert Csere, .tyzden
3rd Place:     Robert Csere, .tyzden
HM:               Russian Reporter Magazine


Magazine Editing - Magazine Picture Editor of the Year (EM08)
MAGAZINE PICTURE EDITOR OF THE YEAR: Jamie Wellford, Newsweek



3) PHOTOJOURNALISM EDITING ELECTRONIC PUBLICATIONS


Electronic Publications Editing - Best Use of Photography
1st Place:     Scott Mc Kiernan, zReportage.com a Vision of ZUMA PRESS
2nd Place:    Andrew Piper, coloradoseen.com

MULTIMEDIA JUDGES:
Nancy Andrews, Jonathan Quilter and Zach Wise
Judged March 25, 2013 at Ohio University's School of Visual Communication

BEST OF PHOTOJOURNALISM 2013 MULTIMEDIA WINNERS:

MULTIMEDIA PHOTOJOURNALISM - BEST USE OF MULTIMEDIA
1st Place:                      Alan Spearman, The Commercial Appeal for "Memphis Poverty: What Obama Didn't See"
Special Recognition:     Liz O Baylen, The Los Angeles Times for "Dying for Relief"


MULTIMEDIA PHOTOJOURNALISM - MULTIMEDIA PACKAGE
1st Place:   The Visual Journalism Staff, The Los Angeles Times
2nd Place:  Spencer Bakalar, University of North Carolina at Chapel Hill
3rd Place:   Rick Loomis, The Los Angeles Times
HM:             Claire O'Neill, NPR
HM:             Alan Spearman, The Commercial Appeal


MULTIMEDIA PHOTOJOURNALISM - DOCUMENTARY MULTIMEDIA STORY

1st Place:   Photography and Video: Phillip Toledano, Additional Video: Edward Toledano, Helene Toledano, Rick Gershon, Graphics: Joe Fuller, Producer: Tim McLaughlin, Executive Producer: Brian Storm, MediaStorm for "A Shadow Remains"
2nd Place:  Andrew Hida, Freelance for "Follow My Steps"
3rd Place:   Dai Sugano, San Jose Mercury News for "Gayla's Goodbye"
HM:             Brandon Ancil, CNN.com for "The Gift of Charles"
HM:             Magnus Wennman, Aftonbladet for "Rat Capital"


MULTIMEDIA PHOTOJOURNALISM - FEATURE MULTIMEDIA STORY
1st Place:    Alan Spearman, The Commercial Appeal for "Memphis Poverty: What Obama Didn't See"
2nd Place:   Robert Gauthier, The Los Angeles Times for "Losing Stu"
3rd Place:    Liz O Baylen, The Los Angeles Times for "Another Day Without Alex"
HM:             Jon Kasbe, Powering a Nation for "A Beautiful Waste"
HM:             Dai Sugano, San Jose Mercury News for "Devoted to the End"
HM:             Jon Kasbe, Living Galapagos for "Not At Home"


MULTIMEDIA PHOTOJOURNALISM - NEWS MULTIMEDIA STORY / 48 HOURS
1st Place:         Chris Zuppa & Kathleen Flynn, Tampa Bay Times for "RNC 2012: Inside and Out"
2nd Place:        Evelio Contreras, CNN.com for "Conversations with Newtown"
3rd Place:         Ben de la Cruz, The Washington Post for "Thinking Outside The Circle: Exploring the ‚ÄúSong1‚Äù Exhibit"


MULTIMEDIA PHOTOJOURNALISM - SPORTS MULTIMEDIA STORY
1st Place:         Misha Domozhilov for "Motoball Monsters"
2nd Place:        Arkasha Stevenson, The Los Angeles Times for "A Day for a King"
3rd Place:         Luca Kleve-Ruud and Dagens Naeringsliv for "Run for Life"


MULTIMEDIA PHOTOJOURNALISM - TABLET/MOBILE DELIVERY PROJECT
1st Place:   Reuters for 'The Wider Image'
2nd Place:  James Gregg, The San Diego Union-Tribune for 'Health Care 911'
3rd Place:   Deborah Pang Davis, Multimeda Photography & Design Department at Syracuse University, for 'PUSH Magazine'
HM:             Biel Calderon for 'The Little Big Project - The iBoo'
HM:             Greg Constantine, Freelance, Pulitzer Center on Crisis Reporting for "In Search of Home"


MULTIMEDIA PHOTOJOURNALISM - VISUAL COLUMN, RECURRING SERIES OR VISUAL BLOG
1st Place: The Visual Journalism Staff of The Los Angeles Times for 'Framework'
           

            http://framework.latimes.com/2012/07/22/crowding-the-planet/#/0
            http://framework.latimes.com/2012/10/15/time-lapse-video-space-shuttle-endeavours-trek-across-l-a/
            http://framework.latimes.com/2013/01/18/stanley-cup/
            http://framework.latimes.com/2012/06/14/transgender-kids/


2nd Place: Mike Kepka, San Francisco Chronicle for 'The City, Exposed'
           

           Yodeling Cowboy
            TL tours
            Monkey Business
            Poetry for survival


3rd Place:   Simon Barnett, CNN Digital for 'CNN Photos'
HM:             Claire O'Neill, NPR for 'The Picture Show'

TV Editing and Photography

1) VIDEO PHOTOJOURNALISM EDITING

VIDEO PHOTOJOURNALISM EDITING JUDGES:
Amanda Dennis and Matt Rafferty
Judged March 26 through 29, 2013 at Michigan State University

The Winners:

NPPA Video Editor of the Year:
VIDEO EDITOR OF THE YEAR: James Evans, CNN
           Runner-Up: Greg T. Johnson, WFAA-TV (Dallas)


Video Editing - Bumps/Teases/Pre-Show (Editors)
1st Place:    "Deadly Dose" Meg Pearlstein, CNN
2nd Place:   “Indy’s Super Week Fri Open" Ryan Thedwall, WTHR
3rd Place:    "Wounded Warrior Open" James Evans, CNN


Video Editing - Editor's Effects (Editors)
1st Place:    "Answering the Call" Steve Rhodes, WTHR
2nd Place:   "London's Sensational Ride" Steve Rhodes, WTHR
3rd Place:    "We Bought a Shell Company" Evan Stulberger, WNBC
HM:             "Anti-Drug" Jonathan Malat, KARE-TV


Video Editing - General News/Simple Effects (Editors)
1st Place:     "The Tom Brady Interview" Margaret Meo, KDVR/KWGN
HM:              "Fashion Show for Cancer Patients" Margaret Meo, KDVR/KWGN

Video Editing - General News/Simple Effects (Photographers)
1st Place:    "Happy Birthday P.D" Rob Collett, KTUL-TV
2nd Place:   "It Didn't Look Right" William Middeke, KARE
3rd Place:    "We Can Make 1,000" George Taylor, KWCH
HM:              "Cheap Lights" Greg T. Johnson, WFAA-TV
HM:              "The Bike Depot" Andy Buck, KUSA-TV


Video Editing - News Feature (Editors)
1st Place:     "Irsh Dancers" Peter Rosen, KSL-TV
2nd Place:    "Freedom Isn't Free" Greg T. Johnson, WFAA-TV
3rd Place:     "Fashionweek" James Evans, CNN


Video Editing - News Feature (Photographers)
1st Place:  "Life Cycle of a PBJ" Douglass Burgess, KING TV
2nd Place: "From Trap To Truck" Dan Renzetti, News 12
3rd Place:  "Garbage Time" Dan Renzetti, News 12
HM:            "55 Years" Jason Hanson, KSTP-TV
HM:            "Kicking Yoda" John Kirtley, WLOS


Video Editing - Photo Essay (Editors)
1st Place:     "Voices of an Era: Stories of the Gay Rights Movement" Brad Horn
2nd Place:    "Homecoming" James Evans, CNN
3rd Place:     "Run For Your Live" Meg Pearlstein, CNN.com


Video Editing - Photo Essay (Photographers)
1st Place:      "This is the Forge" Reed Nolan, KIRO-TV
2nd Place:     "We'll Be Back" William Middeke, KARE
3rd Place:      "NOLA Coast Guard Training" Andrew Smith, CCTV America


Video Editing - Under Deadline
1st Place:      "Towson Bell Homecoming" Linda Patterson-Pupo, WJZ-TV
2nd Place:     “She’s in Awe and Shocked" Joshua Maranhas, KDVR / KWGN

 

Video Editing - Sports (Editors)
1st Place:    “Wounded Warrior Archery" James Evans, CNN

 

Video Editing - Magazine Editing
1st Place:    “Love @ First Byte: The Secret Science of Online Dating" Patrick Ahearn, Richard Korn, Michael Sheehan, Allison Stedman, CNBC
2nd Place:   “Big Hits, Broken Dreams" Carl Graf, CNN
3rd Place:    “Who is Black in America" April Hock, CNN



2) VIDEO PHOTOJOURNALISM PHOTOGRAPHY

VIDEO PHOTOGRAPHY JUDGES:
Lynn French, Brian Kaufman and Seth Voorhees

The Winners:

Ernie Crisp Television News Photographer of the Year
PHOTOGRAPHER OF THE YEAR: Doug Burgess, KING (Seattle)
               Runner-Up: Jeff Christian, KING (Seattle)

NPPA Photojournalism Award for Reporting
Winner:      Boyd Huppert, KARE

Runner Up:   John Sharify, KING

Small Market Station of the Year
Winner:      KCCI, Des Moines

Runner Up:   WHO, Des Moines

Medium Market Station of the Year
Winner:       WAVY, Portsmouth

Runner Up:    KTUL, Tulsa

Large Market Station of the Year
Winner:       KING, Seattle

Runner Up:    KARE, Minneapolis


Photography Competition - 48 Hour Feature
1st Place:     "Never Ending Fight" Nick Moron,WAVY
2nd Place:    "B.A.A.T.Z." Chris Hansen, KUSA (Denver)
3rd Place:     "Happy Peep’ster!” Matt Mrozinski, KING  (Seattle)
HM:               "One Person at a Time" Josh Stephens, WFAA


Photography Competition - Sports Feature
1st Place:     “Life’s Firsts" Doug Burgess, KING (Seattle)
2nd Place:    "Carne Cabeza" Dave Larson, WBBF (Baltimore)
3rd Place:     "Bad Blood" Chris Hansen, KUSA (Denver)
HM:               "To Succeed...Dodge!” Andy Sugden, WZZM (Grand Rapids, Michigan)


Photography Competition - Spot News
1st Place:     "Poor Sunny" Nick Moron, WAVY
2nd Place:    "A Piss Poor Day" Scott Jensen, KING (Seattle)
3rd Place:     "Somebody Call the Police" Pete Cassam, KING (Seattle)
HM:              "A Precarious Place" John Drilling, KARE


Photography Competition - In-Depth
1st Place:     "Saving Grace" Jonathan Malat, KARE
2nd Place:    "Fractured" Joshua Davis/Powering a Nation
3rd Place:     "Washington Wolf Woes" Carolyn Hall, KING (Seattle)
HM:               "Hero Project" Mike Rose, WTVF

 

Photography Competition - General News
1st Place:    "Privacy vs Safety" Matt Mrozinski, KING
2nd Place:   "The Trip Continues" Michael DelGiudice, WNBC
3rd Place:    "Happy Birthday PD" Rob Collet, KTUL
HM:             "He Was Well Loved" Pete Cassam, KING



Photography Competition - Deadline Photography
1st Place:     "Down the Road" Scott Jensen, KING (Seattle)
2nd Place:    "We Didn't Disappear" Michael DelGiudice, WNBC
3rd Place:     "The Great Fall of Edmonds" Jeff Christian, KING (Seattle)
HM:               "Officer Decker" Mitch Pittman, KSTP

 

Photography Competition - News Feature
1st Place:    "Life Cycle of PBJ" Doug Burgess, KING
2nd Place:    "Biker Bud" John Drilling, KARE
3rd Place:     "Economy of Chess" Kevin Sullivan, KUSA
HM:             "There Had to Have Been Someone" Doug Burgess, KING
HM:             "Denver Diner" Kevin Sullivan, KUSA


Photography Competition - Solo Video Journalist Feature
1st Place:     "Growing Up Fast" Darren Durlach, The Boston Globe
2nd Place:    "The Fighter" Greg Bledsoe, KNSD
3rd Place:     "Peeps B Who?" Anne Herbst, The Denver Post

 

Photography Competition - Documentary
1st Place:  "Operation Hope" Oliver Janney, CNN

 

Photography Competition - Solo Video Journalist General News
1st Place:     "Smooth Talker" Anne Herbst, The Denver Post
2nd Place:    "Duluth Residents Cope with Flood Waters" McKenna Ewen, Star Tribune
3rd Place:     "Elevate St. Louis" Ashley Yarchin, KSDK
HM:              "Dancing Queens (and Kings)" Anne Herbst, The Denver Post


Photography Competition - Team Entry
1st Place:     "As I Am" Alan Spearman, The Commercial Appeal
2nd Place:    “Ali’s Guiding Light", Matt Mrozinski + Pete Cassam + Dave Wike + Eric Wold, KING-TV
3rd Place:     "Teresa 'Flying Eagle' Baird”, Matt Mrozinski + Eric Sander, KING-TV
HM:               "Recipe for Disaster", Jonathan Malat and Jeff Wiltgen,KARE-TV.